در سال 2021، نادیده گرفتن سلطه تلفن همراه توسط کسب و کارها، اشتباه بزرگی ست. ترافیک جهانی وب سایت از طریق موبایل ها (بدون در نظر گرفتن تبلت ها)، از ترافیک رایانه ها بیشتر است و در حال حاضر حدود 55% می باشد. تعداد کاربران اینترنت موبایل روزانه افزایش می یابد، بنابراین همیشه مشتریان بیشتری از طریق تلفن های همراه به خدمات و محصولات کسب و کارها دسترسی دارند. وب سایت IDC پیش بینی کرده است فروش گوشی های هوشمند در سال 2021 به 1.38 میلیارد دستگاه خواهد رسید که این افزایش 7.7 درصدی نسبت به سال 2020 را نشان می دهد. با تمرکز رو به رشد بر روی تلفن های همراه، به کسب و کارها پیشنهاد می شود که یک استراتژی برای حضور بر روی بستر تلفن های همراه اتخاذ نمایند و تصمیم بگیرند کدام گزینه از میان وب سایت برای موبایل یا اپلیکیشن موبایل برای آنها گزینه بهتری ست.

تفاوت های اصلی بین اپلیکیشن موبایل و وب سایت موبایل

اپلیکیشن های موبایل و وب سایت موبایل ها از طریق دستگاه های تلفن همراه مختلف قابل دسترسی اند. اما تفاوت های کلیدی از نظر ساخت و تجربه کاربری با همدیگر دارند.

بازدید کننده ها از مرورگرهای وب تلفن همراه برای دسترسی به موبایل وب سایت ها استفاده می کنند که صفحات وب به همان ساختار معمول و ظاهری مناسب موبایل نمایش داده می شوند. این وب سایت ها با بر اساس اندازه صفحه نمایش گوشی، ظاهر خود را منطبق می کنند.

برنامه های موبایل را باید از فروشگاه هایی مانند کافه بازار یا گوگل پلی یا اپ استور و سیب اپ دانلود کرد که خود این موضوع نیاز به دلایل محکمی از دید بازاریابی دارد تا کاربران آن را نصب کنند.

اپلیکیشن موبایل

شخصی شده

برنامه های تلفن همراه به کسب و کارها این فرصت را می دهند که تجربه شخصی تری را ارائه دهند. به صورتی که می توان خدمات آنها را با موقعیت مکانی، علایق ، رفتار و فعالیت های کاربر هماهنگ کرد. کاربران با استفاده از اپلیکیشن موبایل قادر هستند تا نیازها و ترجیحات خود را سفارشی تر کنند تا تبلیغات یا پیشنهادات مرتبط تری دریافت کنند یا خدمات محلی بهتری را تجربه کنند.

دسترسی آفلاین

اپلیکیشن های موبایل بر خلاف موبایل وب سایت ها می توانند به صورت آفلاین نیز کار کنند. ممکن است برای اجرای برخی عملکردها نیاز به اینترنت داشته باشند، اما حداقل کاربرها می توانند به محتوا دسترسی داشته باشند و برخی اعمال برنامه را بدون اتصال به اینترنت انجام دهند.

قابلیت های دستگاه

برنامه های موبایل می توانند به سخت افزار یک دستگاه موبایل دسترسی داشته باشند که شامل دوربین، GPS، اعلان ها، هشدارها و به روز رسانی ها می شود. این امر به ویژه با صنعت خرده فروشی مرتبط است، اگرچه کاربردهای زیاد دیگری در زمینه های دیگر دارد. اما این راهی عالی برای بهبود تجربه مشتری است و نمی توان آن را از طریق یک وب سایت پیش برد.

ارسال نوتیفیکیشن (اعلان)

علاوه بر دسترسی آسان به قابلیت های دستگاه، ارسال اعلان های درون برنامه ایی و پوش نوتیفیکیشن ها که فوری تر از ایمیل ها هستند، بسیار آسان است. پوش-نوتیفیکیشن ها نرخ کلیک بالایی دارند و زمانی که از وب سایت استفاده می کنید این امکان را نخواهید داشت.

تعامل با مشتری

اپلیکیشن های موبایل محیط رابط کاربری منحصر خود را به کاربرها ارائه می دهند تا آنها بیشتر در این محیط غرق شوند. برنامه های تلفن همراه تعاملی تر هستند و می توانند از ویژگی هایی استفاده کنند که فراتر از توانایی های یک موبایل وب سایت است. این امر باعث می شود مشتری ها احساس اشتراک بیشتری داشته باشند و نرخ تبدیل افزایش یابد.

برندینگ

تجربه تلفن همراه فرصت های بیشتری را پیش رو قرار می دهد، زیرا برند شما در یک مکان و کانال جدید در شناخته شدن است. بنابراین این موضوع منجر به تقویت مشتریان فعلی یا دستیابی به مشتریان جدید شود.

موبایل وب سایت

دسترسی

دسترسی به موبایل وب سایت ها سریع تر است و کاربرها به راحتی می توانند بدون نصب آنها و صرفا از طریق مرورگر تلفن همراه شان به محتوای آن دسترسی داشته باشند. این بر خلاف اپلیکیشن های موبایل است که کاربرها مجبورند آن را از طریق استورهای اپ دانلود و نصب نمایند.

سازگاری

در حالی که برنامه های موبایل باید نسخه های مختلفی توسعه دهند تا اطمینان حاصل شود که با دستگاه های مختلف سازگار هستند و فقط در پلتفرم های iOS و Android در دسترس می باشند، موبایل وب سایت ها در تمامی دستگاه قابل دسترس اند. علاوه بر این ادغام موبایل وب سایت ها با فناوری های NFC و QRCode آسان است.

مقرون به صرفه

یکی از موانع رایج، بودجه است. اپلیکیشن های موبایل معمولا گران تر هستند. این موضوع زمانی بیشتر اهمیت پیدا می کند که یک کسب و کار باید در چندین پلتفرم حضور داشته باشد.

به روز رسانی آسان

اگر قصد به روز رسانی موبایل وب سایت خود را دارید، به راحتی می توانید آن را انجام دهید و بلافاصله منتشرش کنید. اما فرآیند به روز رسانی در اپلیکیشن های موبایل پیچیده تر است و باید پس از هر بار به روز رسانی نسخه جدیدی در اختیار کاربران قرار دهید تا آن را نصب نمایند.

جلوی چشم بودن

وب سایت های بهینه سازی شده برای موبایل ها جایگاه بالاتری در نتایج موتورهای جستجو دارند، بنابراین حجم بیشتری از ترافیک وب به سمت این نوع وب سایت ها سرازیر می شود.

دسترسی 24/7

برنامه های موبایل را می توان نصب کرد، اما می توان آن ها را نیز حذف کرد! این سرنوشت ناگواری برای بخش زیادی از آن ها است. اما موبایل وب سایت ها نیازی به نصب ندارند و به راحتی در دسترس کاربران اند! هر موقع تصمیم بگیرند، مجددا به آن برمیگردند.

کدام یک بهتر است؟

همانطور که دیدیم، برای تصمیم گیری در مورد هریک از این گزینه ها باید به خوبی مزایای هر کدام را استدلال کرد. اپلیکیشن های موبایل در نیمه اول سال 2021 رشد قابل توجهی داشته اند و این روند نیز ادامه دارد. همچنین تحقیقات نشان می دهند که در هر بار بازدید، نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری در برنامه های موبایل 3 برابر بیشتر از موبایل وب سایت ها است.

با این حال مشخص شده است که نرخ حذف برنامه های تلفن همراه بسیار بالا است و حدود یک چهارم اپلیکیشن ها موبایل تنها یک بار پس از نصب استفاده می شوند.

تصمیم در مورد انتخاب هر کدام بستگی به نوع فعالیت کاربران هدف شما و ماهیت کسب و کارتان دارد. هر کدام از روش ها مزایای خود را دارند، اما در هر صورت چنانچه بودجه کافی داشته باشید، می توانید در هر دو پلتفرم وب و موبایل حضور داشته باشد.