طراحی یک اپلیکیشن موبایل چقدر هزینه دارد؟! معمولا اولین سوالی که به ذهن شما می رسد. این حق شماست که بدانید هزینه ایی که برای طراحی یک اپلیکیشن می پردازید صرف چه مواردی می شود. در این مقاله، ما هر آنچه را که باید در مورد هزینه های طراحی اپلیکیشن موبایل بدانید را بررسی می کنیم.

فاکتورهایی که بر روی هزینه توسعه یک اپلیکیشن تاثیر می گذارند :

 1. ویژگی ها و قابلیت ها
 2. انواع اپلیکیشن ها، پلتفرم ها و نوع دستگاه ها
 3. زیرساخت کد سرور و قابلیت مدیریت
 4. طراحی

ویژگی ها و قابلیت ها

ویژگی ها (فیچرها) یک اپلیکیشن را منحصر به فرد می کنند. بخش بزرگی از فرآیند طراحی نرم افزارهای سفارشی هستند و نیاز به توجه زیادی دارند. مجموعه ایی از ویژگی های متناسب با نیاز کاربرها، آنها را تشویق می کند که به اپلیکیشن شما بازگردند. آنچه ویژگی ها را با ارزش می کند، چگونگی ارائه ارزش پیشنهادی توسط آنها به کاربر است. به عنوان مثال اگر شما می خواهید اپلیکیشنی بسازید که افراد را به همدیگر مرتبط سازد، در ابتدا باید ویژگی هایی که به افراد کمک می کنند تا با یکدیگر در ارتباط باشند را توسعه دهید. به طور مثال چت (در لحظه)، جستجوی هوشمند، اشتراک گذاری فایل و پروفایل های شخصی.

هر اپلیکیشنی دارای ویژگی های اصلی است. اما ویژگی های فرعی و اضافه تنها تعامل کاربرها را بیشتر می کند و در ابتدا به آنها نیازی نیست.

ویژگی های اصلی (ضروری)

ما لیستی از سوالاتی که باید به آنها پاسخ دهید را آماده کردیم. تا مشخص شود چند ساعت برای ساخت ویژگی های ضروری اپلیکیشن تان نیاز است.

آیا کاربرها باید وارد حساب کاربری خود شوند؟

بعضی از اپلیکیشن ها برای دیدن محتوا و دسترسی به ویژگی های خاص، کاربر را مجبور به ورود می کنند. برخی دیگر عضویت در اپلیکیشن را غیر ضروری دانسته و یا به کاربرها اجازه استفاده از اپلیکیشن را بدون نیاز به ورود می دهند. ویژگی ورود بهترین گزینه برای اپلیکیشن هایی ست که به طور مثال ویژگی هایی مانند پیام خصوصی، چت و کارت های تخفیف وفاداری در خود دارند. بهترین شیوه برای ورود پشتیبانی از ورود با ایمیل، همچنین ورود با حساب های شیکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر است.

ویژگی ورود

زمان مورد نیاز(ساعت)

ویژگی ورود

ورود با ایمیل

زمان مورد نیاز(ساعت)

8–12

ویژگی ورود

ورود با شبکه های اجتماعی (به ازای هر کدام)

زمان مورد نیاز(ساعت)

4–8

ویژگی ورود

ورود با رمز یکبار مصرف

زمان مورد نیاز(ساعت)

16-8

Dribbble shot. Log in page
آیا کاربرها باید پروفایل شخصی ایجاد کنند؟

این یک روش معمول است که به کاربرها اجازه دهید پس از ورود به اپلیکیشن، پروفایل خود را ایجاد کنند. بعضی از برنامه های موبایل پروفایل کاربر را به صورت خودکار بر اساس اطلاعات شبکه های اجتماعی وی ایجاد می کنند. وقتی صحبت از پروفایل شخصی به میان می آید، باید بدانید که دو نوع ساده و پیچیده وجود دارد.

پروفایل ساده - نام کاربری، بیوگرافی کوتاه و تصویر پروفایل

Dribbble work with simple log in page

پروفایل پیچیده - اطلاعاتی در مورد علاقه مندی کاربر، مهارت ها، تحصیلات و موارد بیشتر. اپلیکیشن می تواند اطلاعاتی در مورد تعداد دنبال کننده ها و آخرین فعالیت های کاربر نیز بدهد.

Dribbble shot. Personal profile page

پروفایل شخصی

مدت زمان مورنیاز(ساعت)

پروفایل شخصی

ساده

مدت زمان مورنیاز(ساعت)

8–16

پروفایل شخصی

پیچیده

مدت زمان مورنیاز(ساعت)

24–40

آیا نیاز به ادغام یک سیستم پرداخت در برنامه خود دارید؟

اگر اپلیکیشن شما رایگان دانلود می شود و یا پرداخت درون برنامه ایی ندارد پس نیازی به استفاده از سیستم پرداخت نیست. با این حال، اگر به طور مثال می خواهید از فروشندگان کمسیون بگیرید (به عنوان مثال تجارت الکترونیک)، باید با یک سیستم پرداخت در ارتباط باشید.

درگاه های پرداخت بسیاری وجود دارد. انتخاب روش پرداخت به بازار هدف شما بستگی دارد. درگاه های پرداخت متعددی در کشور وجود دارد؛ به عنوان مثال زرین پال، پی، نکست-پی، آیدی-پی.

اما در عرصه بین المللی، طبق گزارش Datanyze درگاه PayPal در حال حاضر محبوب ترین روش پرداخت است، با تقریبا 56% درصد از سهم بازار و 457 هزار شرکتی که از آن استفاده می کنند.

زمان لازم برای ادغام و یکپارچه سازی سیستم های پرداخت به عوامل مختلفی بستگی دارد. این موارد شامل :

 • پیچیدگی عملکرد
 • بار کاری فرانت-اِند در مقابل بک-اِند؛ چه کسی مسئول چه کاری است و چه مقدار کار باید توسط چه کسی انجام شود؟
 • کیفیت مستندات درگاه پرداخت
 • وجود / عدم وجود یک SDK/کتابخانه مورد اعتماد
 • زمان پاسخگویی پشتیبانی فنی

پرداخت

مدت زمان موردنیاز(ساعت)

پرداخت

زرین پال

مدت زمان موردنیاز(ساعت)

16–100

پرداخت

PayPal

مدت زمان موردنیاز(ساعت)

16–100

آیا برای کاربرهای شما مهم است تا به خدمات و محصولات امتیاز دهند و یا نظرات خود را بدهند؟

یکی از راه های کنترل کیفیت و اعتماد سازی در اپلیکیشن ها، امتیازدهی و درج بازخورد است. این ویژگی به مشتری ها کمک می کند تا هنگام فکر کردن به انتخاب تولید کننده محصول یا ارائه دهنده خدمات، تصمیم آگاهانه بگیرند. بعضی از پلتفرم های چندوجهی سیستم امتیازدهی دوطرفه را در اختیار کاربرها قرار می دهند، به این صورت که مصرف کننده و تامین کننده/ارائه دهنده هر دو می توانند به یکدیگر امتیاز دهند (مثل اپلیکیشن اسنپ ). اسنپ از هر دوی مسافر و راننده می خواهد تا امتیاز خود را به تجربه سفر بدهند. یا در پلتفرم Airbnb مسافران قرار است در مورد میزبان نظر بدهند و میزبان ها نیز باید نظر خود را در مورد اینکه مسافران به قوانین احترام گذاشته اند نظر دهند.

امتیازدهی و نظرخواهی

مدت زمان موردنیاز(ساعت)

امتیازدهی و نظرخواهی

امتیاز به کسب و کار/خدمات

مدت زمان موردنیاز(ساعت)

6–12

امتیازدهی و نظرخواهی

سیستم امتیازدهی چندوجهی/دوجانبه

مدت زمان موردنیاز(ساعت)

12–20

در مورد ادغام با شبکه های اجتماعی چطور؟ و اینکه چگونه نرخ تعامل کاربرها را افزایش دهید؟

برای افزایش نرخ تعامل کاربرها در اپلیکیشن خود، می توانید از ویژگی های مفیدی مانند پیام رسانی، انجمن ها و اشتراک گذاری اجتماعی استفاده کنید.

ویژگی های اجتماعی و افزایش تعامل

مدت زمان موردنیاز(ساعت)

ویژگی های اجتماعی و افزایش تعامل

پیام رسانی

مدت زمان موردنیاز(ساعت)

40–80

ویژگی های اجتماعی و افزایش تعامل

انجمن یا نظردهی

مدت زمان موردنیاز(ساعت)

12–40

ویژگی های اجتماعی و افزایش تعامل

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مدت زمان موردنیاز(ساعت)

2–12

ویژگی های اضافه

پوش-نوتیفیکیشن به شما کمک می کنند تا با کاربرها بیشتر در ارتباط باشید. نوتیفیکیشن ها اطلاعات ضروری به روز رسانی ها، پیشنهاد ها، تغییرات، هشدارها و غیره را انتقال می دهند. هر آنچه که می خواهد کاربرها راجع به آن بدانند را می توانید با پوش-نوتیفیکیشن ارسال کنید.

Dribbble shot. Push notification animation

موقعیت جغرافیایی به کاربرها اطلاعاتی در مورد موقعیت فعلی شان، موقعیت اشیای نزدیک، یا اشیاء در موقعیتی خاص را به آنها می دهد. برای برخی اپلیکیشن ها، موقعیت جغرافیایی جز ویژگی های اضافه محسوب می شود؛ اما برای دیگر اپلیکیشن ها مانند اسنپ موقعیت مکانی ویژگی اصلی به حساب می آید که کاربرها اجازه می دهد تا نزدیک ترین راننده ها را پیدا کنند و موقعیت فعلی خود را با آنها به اشتراک بگذارند.

Dribbble shot, geolocation page

تقویم گزینه خوبی برای اپلیکیشن های گردشگری، اپلیکیشن های رزرو برنامه ریزی، اپلیکیشن های نوبدهی دکتر و سایر نرم افزارهای موبایل مشابه است. تقویم ها به کاربرها کمک می کنند برنامه های پرواز، تورهای مسافرتی و نوبت های دکترها، رویدادهای آتی و موارد بیشتر دیگری را جستجو کنند.

Dribbble shot. Calendar page

رزرو آنلاین ویژگی مناسبی برای انواع اپلیکیشن های حوزه تقاضا-محور است، مانند اپلیکیشن های گردشگری و تورسیتی، غذا و نوشیدنی، خدمات خانه و خدمات تحویل اختصاصی. این ویژگی به کاربرها این امکان را می دهد که از داخل اپلیکیشن سفارش ها را ثبت و رزرو نمایند.

Dribbble shot. Online booking page

عملکردهای صوتی و تصویری (صوت و ویدئو) گزینه خوبی برای اپلیکیشن های اجتماعی است، که به کابرها اجازه می دهد پیام های صوتی و ویدئو ارسال کنند و فایل های خود را به اشتراک بگذارند.

Dribbble shot. Audio and video functionality page

فید اخبار جریان ثابتی از محتوا را به کاربران ارائه می دهد -- اخبار، مقاله ها، تصاویر، و یا هر آنچه برای صنعت شما مهم است -- برای ایجاد تعامل و حفظ کاربرها.

برچسب ها (تگ ها) امکانی بسیار خوب برای دسته بندی اطلاعات توسط کاربران و یا ارائه خدمات جستجوی مرتبط تری هستند که باعث می شوند کاربرها سریع تر به اطلاعات موردنظر دست یابند.

یک موتور جستجو به کابرها این امکان را می دهد تا خیلی سریع به محتوای موردنظر خود دست پیدا کنند. محتوای زیاد زمانی عالی ست که کاربرها بتوانند به راحتی آنچه می خواهند را پیدا نمایند. اپلیکیشن هایی که بهترین پاسخ ها را به کاربر ارائه می دهند، آنها را تشویق می کنند تا اوقات بیشتری را به طور مداوم در اپلیکیشن بگذرانند. همچنین می توانید از پوش-نوتیفیکیشن ها برای اطلاع رسانی به کاربرها در مورد محتواهای تازه ای که با جستجوی های قبلی آنها مرتبط تر هستند، استفاده کنید.

انواع اپلیکیشن، پلتفرم ها و دستگاه ها

هزینه های راه اندازی اپلیکیشن به نوع اپلیکیشن و تعداد پلتفرم ها (سیستم عامل ها) موردنیازتان بستگی دارد.

قصد ساخت چه نوع اپلیکیشنی دارید؟

نرم افزارهای موبایل به طور کلی به یکی از دو نوع رایج تقسیم می شوند: اپلیکیشن های نِیتیو و کراس-پلتفرم. مناسب ترین نوع بستگی به آن دارد که می خواهید از آن برای چه کاری استفاده کنید!

 • اپلیکیشن های نِیتیو برای یک سیستم عامل خاص ساخته می شوند : اندروید یا آی-او-اس . این اپلیکیشن ها عملکرد بالایی نشان می دهند و به سخت افزارهایی مانند سنسورها، دوربین ها، میکروفون ها، صفحه نمایش لمسی و موارد دیگر دسترسی دارند. معمولا این نوع اپلیکیشن ها برای پروژه های پیچیده با ویژگی های همیشه در حال تغییر مناسب ترند.
 • اپلیکیشن های کراس-پلتفرم همزمان بر روی دو پلتفرم اندروید و آی-او-اس کار می کنند. این اپلیکیشن ها برای پروژه هایی که نیاز به ویژگی های پیچیده و عملکردهای خاص ندارند گزینه بهتری هستند.

طبیعتا هزینه طراحی اپلیکیشن های نِیتیو بالاتر است، به این دلیل که باید برای هر سیستم عامل یک اپلیکیشن جداگانه توسعه داد. از طرفی طراحی اپلیکیشن های کراس-پلتفرم مقرون به صرفه است، زیرا می توانید از یک کد منبع تقریبا یکسان برای سیستم عامل های اندروید (Android) و آی-او-اس (iOS) استفاده کرد.

متاسفانه نباید انتظار داشته باشید که طراحی به سبک کراس-پلتفرم زمان بسیار کمتری نیاز خواهد داشت! به طور مثال اگر مدت زمان موردنیاز برای طراحی اپلیکیشن نِیتیو 2000 ساعت باشد، توسعه کراس-پلتفرم آن اپلیکیشن کمتر از 1500 ساعت نخواهد بود.

بین اندروید (Android) و آی-او-اس (iOS) کدام را انتخاب کنیم؟

اگر تصمیم به ساخت اپلیکیشن نِیتیو گرفته اید، باید یکی از پلتفرم های Android یا iOS ، و یا هر دو را انتخاب کنید. قطعا مخاطبین هدف شما بهترین عامل برای گرفتن این تصمیم هستند.

طبق آمار رسمی Statcounter ، اندروید بین سالهای 2020 تا 2021 سهم بازار بیشتری (75%) نسبت به آی-او-اس (27%) در جهان به خود اختصاص داده است.

اما با وجود اینکه اندروید بر بازار تسلط دارد، برخی اپلیکیشن های موفق مانند اینستاگرام و پریسکوپ ابتدا در پلتفرم iOS شروع به کار کردند. پس چرا برخی از شرکت ها تصمیم می گیرند ابتدا برنامه های iOS را راه اندازی کنند؟ دلایل بسیاری برای این امر پیش بینی می شود اما ما معتقدیم که دلیل اصلی این است که کاربرهای iOS پول بیشتری نسبت به کاربران Android خرج می کنند.

بسیاری از کسب و کارها فکر می کنند با طراحی اپلیکیشن iOS می توانند سریع تر سرمایه گذاری خود را جبران کنند. اما ممکن است این امر برای برنامه شما صدق نکند. در کشورهای مختلف، مردم از سیستم عامل های متفاوتی استفاده می کنند. به طور مثال در کشور آلمان، گوشی های هوشمند اندروید به میزان 68% از سهم بازار، نسبت به گوشی های آیفون ترجیح داده می شوند. یا در استرالیا 56% مردم iOS را به Android ترجیح می دهند. علاوه بر این، طراحی یک اپلیکیشن iOS زمان کمتری می خواهد. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت ها مدت زمان توسعه اپلیکیشن iOS را جذاب تر از اپلیکیشن های Android می پندارند.

برخی شرکت ها هم تصمیمی بین این دو پلتفرم نمی گیرند و هر دوی آنها را طراحی می کنند. توییتر، Airbnb، اینستاگرام، اسنپ چت، و هزاران اپلیکیشن دیگر برای هر دو سیستم عامل iOS و Android قابل دسترس هستند و جامعه عظیم تری را پوشش می دهند.

زیر ساخت بک-اِند و مدیریت نرم افزار

اکثر برنامه های موبایل به یک بک-اند (Backend) با Api نیاز دارند تا داده های را بین برنامه و پایگاه داده رد و بدل کنند. بک-اند معمولا اطلاعات را تولید، پردازش، ذخیره و اصلاح می کند.

ویژگی های مدیریتی خاصی که برای مدیریت محتوای یک برنامه می توانند مفید باشند :

 • بخش مدیریت کاربرها - مدیریت کاربرها با افزودن، حذف کردن، معلق کردن، و یا بازیابی کردن
 • تعدیل محتوا - مدیران را قادر می سازد تا قبل از انتشار محتوا آن را بپذیرند یا رد کنند.
 • تجزیه و تحلیل کاربرها - کاربرها را با تحلیل بینش های بدست آمده از رفتار آنها بیشتر بشناسید. بهترین ابزارها برای تحلیل :
  Google Analytics, Clicky، و Kissmetrics.
 • گزارش خرابی — خطاها و خرابی هایی که به تجربه کاربرها لطمه زده اند را پیدا کنید.
 • نظارت بر عملکرد برنامه - مشکلات مربوط به عملکرد برنامه را عیب یابی کنید و معیارهای عملکرد را برای یافتن ریشه مشکل دریافت نماید.
 • پشتیبانی از چندین زبان - اپلیکیشن خود را به زبان های مختلف برای دستیابی به مخاطبان بیشتری ارائه دهید.

طراحی

هیچ دانه برفی شبیه به دیگری نیست! این موضوع برای اپلیکیشن ها هم صدق می کند. هر کدام از آنها محصولی یکتا است و طراحی منحصر به فردی دارد. بنابراین غیر ممکن است که بگوییم دقیقا چه مقدار برای طراحی اپلیکیشن تان می پردازید. با این حال ما اینجا نیستیم که شما را در سیاهی قرار دهیم. ما یک نمونه از اپلیکیشن های موبایلی که طراحی کرده ایم را برای شما بررسی خواهیم کرد.

مثبت هفت

مدت زمان طراحی : 100 ساعت

مثبت هفت یک بازی سرگرم کننده سوال و جواب است که کاربران را به انجام چالش ها دعوت می کند. کاربرهای دیگر نیز می توانند سوالاتی را به مخزن سوالات اپلیکیشن اضافه کنند تا رقابتی جذاب تر را تجربه کنند.

طراح این اپلیکیشن حدود 25 طرح سیمی اولیه بر اساس امکانات اپلیکیشن آماده سازی کرد و سپس از روی طرح های سیمی تایید شده به لحاظ عملکرد، طرح گرافیکی بخش های مختلف اپلیکیشن را بر هر دو سیستم عامل اندروید و آی-او-اس طراحی کرد که بیش از 100 ساعت به طول انجامید.

زمانی که برای طراحی اپلیکیشن شما صرف می شود به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در ابتدا به تعداد صفحه های آن بستگی دارد. ممکن است نیاز باشد 5 تا 6 صفحه سفارشی طراحی کنید، که تقریبا با ساخت 150 آرت-بورد طبق استاندارد های گوگل همزمان است. به این دلیل که برای طراحی صفحه های سفارشی و اختصاصی نیاز است تا از ایده های نو و مال خود استفاده کنید. دلیل دیگر اختلاف ساعاتی است که طراحان در نرم افزارهای مختلف برای طراحی سپری می کنند. بعضی از نرم افزارهای جدید به شما این امکان را می دهند که سریع تر از نرم افزارهای قدیمی طراحی کنید اما خب زمانی برای یادگیری نیز لازم دارند. در پایان، زمان به میزان پیچیدگی طرح و انیمیشن ها و همچنین تجربه توسعه دهنده برای تبدیل آنها به کد نیز بستگی دارد.

سایر هزینه های طراحی اپلیکیشن

علاوه بر هزینه های توسعه و طراحی اپلیکیشن، چیزهای دیگری نیز وجود دارد که باید برای آن ها هزینه کنید.

بازاریابی

مردم چطوری با اپلیکیشن شما آشنا شوند در حالی که بیش از 2 میلیون اپلیکیشن در بازار وجود دارد؟ پاسخ بازاریابی است! امروزه بازاریابی به اندازه خود محصول مهم است. برای بازاریابی موثر برنامه خود، باید با مخاطبان هدف خود صحبت کنید تا آنها به برنامه شما علاقه مند شوند. شما می توانید محصول خود را از طریق رسانه های اجتماعی، تبلیغات پولی، آژانس های بازاریابی اپلیکیشن و سایر کانال ها تبلیغ کنید.

پشتیبانی و نگهداری

توسعه اپلیکیشن یک فرآیند یکباره نیست. راز ماندن در مسیر رقابت، به روز رسانی مداوم است. نگهداری از اپلیکیشن تنها به معنای به روز رسانی آن نیست؛ بلکه شامل رفع خطاها، افزودن ویژگی های جدید، ارائه به روز رسانی های امنیتی، و ارتقاء هم راستا با انتشار نسخه های جدید سیستم عامل ها است. تمامی این ها هزینه های مالی در بر دارند.

هزینه های هاست (میزبان)

اگر قصد دارید داده های خود را در فضای ابری (کلود) ذخیره کنید، شما باید هزینه های میزبانی را بپردازید. هزینه های هاست به میزان داده های شما برای ذخیره سازی و همچنین قیمت هاست بستگی دارد.

ابزارهای واسط

وقتی اپلیکیشنی ایجاد می کنید، بیشتر شرکت ها برای پیاده سازی برخی عملکردها مانند پرداخت آنلاین، پیام رسانی، تحلیل، و تست از راه کارهایی مانند Google Analytics و استفاده می کنند.

کنار هم قرار دادن همه : هزینه توسعه یک اپلیکیشن معمولی

برای آسان تر کردن تخمین هزینه توسعه، ما برنامه ها را به سه گروه تقسیم کردیم - ساده، کمی پیچیده و پیچیده - بسته به پیچیدگی ویژگی ها و طرحی که می خواهید در برنامه خود پیاده سازی کنید.

پیچیدگی

ساده

کمی پیچیده

پیچیده

زمان

〜 بالای 800 ساعت

〜 بین 800 تا 1600 ساعت

+1500 ساعت

عملکرد

فقط روی یک پلتفرم (سیستم عامل)، طراحی رابط کاربری پایه و با عناصر استاندارد، ویژگی های ساده (ورود به سیستم با شبکه های اجتماعی / ایمیل، تقویم، اعلان، پروفایل کاربری، فهرست فیدها، عضویت با ایمیل و نشانگرهای نقشه)، بدون api و بک-اِند

چندین صفحه، طراحی رابط کاربری (UI) سفارشی، قابلیت جستجو، پرداخت های درون برنامه ایی، api ها، پیام رسانی در لحظه، پشتیبانی از اندازه صفحه های مختلف نمایش، بک-اِند ساده

بار بالا، همگام سازی داده ها در زمان حال، انیمیشن های پیشرفته، محتوای تولید شده توسط کاربر، GPS، رتبه بندی و بازخورد، پردازش تصویر و صدا، پشتیبانی چند زبانه، خرید درون برنامه ایی، زیر ساخت پیجیده بک-اِند (backend)

بدانید برای چه چیزی هزینه می کنید

توسعه برنامه یک فرآیند سخت است که شامل هزینه های مربوط به هر عنصر در یک اپلیکیشن -- ویژگی ها، پلتفرم ها، زیرساخت پشتیبان و طراحی است. برای بازاریابی برنامه، نگهداری آن، میزبانی داده ها و استفاده از ابزارهای واسط باید هزینه بپردازید. به یاد داشته باشید که این موضوع خیلی به شهری که برای برون سپاری اپلیکیشن خود انتخاب می کنید بستگی دارد.

امیدواریم که راهنمای طراحی اپلیکیشن چقدر هزینه دارد؟ به شما درک بهتری از آنچه بر هزینه های توسعه برنامه تاثیر می گذارد، داده باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.